fbpx
Ali trening z bremeni res škoduje razvoju vašega otroka?

Ali trening z bremeni res škoduje razvoju vašega otroka?

Trening z bremeni ne predstavlja le komponente za grajenje mišic ter estetike, temveč je kot tak tudi del trenažnega procesa večine športnih aktivnosti. Dandanes je še vedno ogromno staršev prepričanih, da izpostavljanje silam, ki nastajajo pri treningu z bremeni, škoduje razvoju njihovega otroka. Vendar ali to res drži ali je le mit, ki nikakor ne more izginiti?

 

UČENJE PRAVILNIH GIBALNIH VZORCEV, KATERE LJUDJE UPORABLJAMO V VSAKDANJEM ŽIVLJENJU SO DOBRA POPOTNICA ZA KVALITETO ŽIVLJENJA VAŠIH MALČKOV V PRIHODNOSTI.

Pravilno zasnovan ter nadzorovan trenažni proces ima za otroke številne koristi. Učenje pravilnih gibalnih vzorcev, katere ljudje uporabljamo v vsakdanjem življenju so dobra popotnica za kvaliteto življenja vaših malčkov v prihodnosti.

Ne samo, da jih pripravi na situacije v realnem življenju kot so počepi, počepi z bremeni v rokah, pobiranje stvari s tal, potiskanje, vlečenje itd., se s tem tudi zmanjša možnost poškodb pri sodelovanju v drugih športih.

Raziskave potrjujejo pozitivne lastnosti primerno sestavljenega ter nadzorovanega trening programa, kot so povečanje jakosti telesa, povečanje indeksa jakosti kosti (BSI), zmajšanje možnosti fraktur oz. zlomov kosti ter drugih poškodb. [1] [2] Ne samo, da trening z utežmi vpliva na fizične vidike vašega otroka, ima vpliv tudi na njegovo samozavest, ki igra pomebno vlogo pri razvoju otroka v uspešnega ter samostojnega posameznika.[3]

»TRENING Z BREMENI JE NEVAREN«

Stopnja poškodb pri pravilno zasnovanem in nadzorovanem treningu z bremeni je manjša, kot pri udejstvovanjih otrok pri ostalih športih. Večina poročanih poškodb je posledica izbire nepravilne opreme ter obremenitve. [4] [5]

»TRENING Z BREMENI ŠKODUJE RASTI OTROKA«; MIT ALI RESNICA?

Raziskave potrjujejo, da primeren trening z bremeni nima negativnega vpliva na otrokovo rast, rastne plošče in kardiovaskularni sistem pri zdravih posameznikih. [6] [7] [8] [9] [10]

Prav tako so sile, ki se razvijajo pri treningu z bremeni manjše, kot v drugih športih na dnevni bazi. Mel Siff v svoji knjigi: »Facts & Fallacies of Fitness«[11] zatrjuje, da olimpijsko dvigovanje uteži pri otrocih vpliva pozitivno  na kostno gostoto, saj bi naj bila ta pri teh otrocih višja kot pri povprečnem posamezniku istih let.

KDAJ LAHKO OTROK ZAČNE S TRENINGOM Z BREMENI?

Najbolj primerna leta za začetek so pri 7-8 letih, ko ima otrok dovolj kontrole nad lastnim telesom in je sposoben sledit navodilom trenerja.[1] Otroci lahko tako povečajo jakost od 30% do 50% v 8 do 12 tednih treninga, katerega bi naj izvajali vsaj 2x tedensko, če želijo to sposobnost obdržat. [2]

Prav tako je trening z bremeni boljša izbira pred visoko intenzivno vadbo za posameznike s prekomerno težo.

Vaš otrok je nepopisan list in kot starši imamo to poslanstvo in dolžnost, da otroku poskušamo omogočit čimveč različnih izkušenj. Raziskave govorijo, da so najbolj uspešni športniki v svoji mladosti sodelovali v več različih športih oz. je pri njih prišlo do kasnejše specializacije. Otroci, ki so se ukvarjali z različnimi športnimi aktivnostmi, so v povprečju tudi v odrasli dobi ostali fizično aktivni. Prav tako ukvarjanje samo z eno zvrstjo športne aktivnosti, prinaša večji riziko poškodb.[3] Tudi če se vaš otrok kasneje v odrasli dobi ne bo profesionalno ukvarjal z športom, mu bo športna aktivnost v otroštvu pomagala pri socialnem vidiku življenja ter poklicni karieri. Zatorej, če bo vaš otrok želel kdaj v fitnes, sedaj veste, da mu s tem ne boste škodovali. Seveda v kolikor bo poudarek na pravilni tehniki izvajanja gibalnih vzorcev.



Pin It on Pinterest

Share This